18 nap, 305 program, 18 magyarországi premier, lemezbemutató vagy ősbemutató, megszámlálhatatlan nagyszerű, felejthetetlen fesztiválpillanat. A világ egyik legkiválóbb karmestere, Valerij Gergijev és a Mariinszkij Balettegyüttese káprázatos, dupla Hamupipőke-előadással, a Moszkvai Csajkovszkij Zenekar és a Prágai Filharmónia Kórusa telt házas koncerttel zárta a 39. Budapesti Tavaszi Fesztivált. 2020-ban az ünnepi, 40. fesztivál április 3-án kezdődik majd.
A hazai és nemzetközi közönség 2019-ben is Budapest legfontosabb előadó-művészeti helyszínein, hangversenytermeiben, koncertszínpadain, színházaiban, kiállítótereiben, múzeumaiban és természetesen a főváros utcáin és közterein találkozhatott a fesztivál művészeivel, eseményeivel. A sokszínű programot idén is kiemelkedő érdeklődés kísérte: több előadásra-koncertre hónapokkal a fesztivál kezdete előtt, már tavaly elkeltek a jegyek.
A 39. Budapesti Tavaszi Fesztiválra érkező világsztárok sorra kiemelték, milyen fantasztikus helyszíneken léphettek színpadra és milyen sokat jelent nekik a magyar főváros és a fesztivál. „Szeretünk itt lenni, imádjuk Budapestet. Számos várossal estünk már szerelembe a társulat fennállásának elmúlt 28 évében, de mindenhová nem térünk vissza” – fogalmazott a BANDALOOP társulat vezetője, Thomas Cavanagh. A vertikális tánc amerikai úttörői a Müpa falain perdültek táncra a fesztivál első hétvégéjén, az ingyenes, lélegzetelállító táncelőadás idejére csordultig telt a Müpa felszíni parkolója nézőkkel. A művészek elismeréssel beszéltek arról is, hogy milyen kiváló a fesztivál közönsége. Eric Whitacre, akinek első budapesti koncertjét hatalmas várakozás előzte meg, például így fogalmazott Budapesten adott interjújában: „Cikázott a közönségben az elektromosság, megmelegítették a szívem.” Majd hozzáfűzte: „Nagyon tetszik Budapest, kisétáltam a Dunához, elámultam a gyönyörű Zeneakadémiát látva. De leginkább az emberek kedvessége fogott meg.” A Dél-Koreában született zongoravirtuóz, Ji, aki Bach Goldberg-variációival kápráztatta el a közönséget, a következőt jegyezte a fesztivál vendégkönyvébe: „Csodálatos lehetőség volt itt játszani, várom a következő alkalmat.” A 39. Budapesti Tavaszi Fesztivál igazi szenzációval zárult, hiszen az eseménysorozat idei orosz tematikájához kapcsolódóan a világhírű Mariinszkij Színház zenekara, operatársulata és balettegyüttese is Budapestre látogatott. A zárófogadáson a Mariinszkij Balettegyüttes balettigazgatója, Jurij Fatyejev kiemelte, hogy a kulturális találkozások ereje felbecsülhetetlen, a művészet a diplomácia talán legfontosabb eszköze, így hatalmas öröm és megtiszteltetés számukra, hogy az orosz kultúra nagyköveteként két ízben is színpadra állhatott a társulat az Erkel Színházban, ahogy az is, hogy a 39. Budapesti Tavaszi Fesztiválnak köszönhetően a magyar és nemzetközi közönség közelebbről is megismerhette az orosz kultúra páratlan gazdagságát.
A fesztiválélményhez évről évre hozzátartozik, hogy számtalan produkció a Budapesti Tavaszi Fesztiválon debütál vagy itt látható-hallható először hazánkban. 2019-ben is bemutatók, premierek követték egymást a legkülönbözőbb műfajokban: igazi komolyzenei ínyencséggel, Muszorgszkij Hovanscsinájának rekonstruált, új változatával nyitott a fesztivál, Janos Acsnak köszönhetően Leoncavallo Requiemjének nagyzenekari verzióját is itt hallhatta először a közönség. Új előadással örvendeztette meg a táncrajongókat az Artus – Goda Gábor Társulata és Góbi Rita is, legfrissebb lemezét hozta el Budapestre Judith Hill és a L.E.J. A hatalmas érdeklődésre való tekintettel egy extra matiné-előadást is műsorra tűzött a fesztivál Yoann Bourgeois Minuit című produkciójából, és vadonatúj albumát mutatta be többek között a Szandai Mátyás Quartet, YOULÏ, a Wigama Lekko és a MŌRK is.
Idén is nagy sikerrel zajlottak a „fesztivál a fesztiválban” eseménysorozatok: így a 70 helyszínen közel 200 programot felvonultató, ez alkalommal orosz tematikával is készülő Budapest Art Week, az akusztikus koncerteket és izgalmas gyerekprogramokat kínáló Akvárium Tavasz Terasz, a világ – és idén a Balkán – csodáit bemutató PONT Fesztivál, valamint a 2019-ben immár második alkalommal megrendezett régizenei koncertsorozat, a Zsabó Fesztivál is. A fesztivál újra megjelentette kétnyelvű magazinját: a BTF Magazin idei lapszáma immár tizennyolcezer példányban jelent meg.
Számtalan nagyszabású kiállítás nyílt meg a fesztivál keretében, melyek az eseménysorozatot követően is várják az érdeklődőket: a Bauhaus Contemporary – Fotóművészeti reflexiók a Bauhausra és annak magyar szereplőire című fotókiállítás a Müpában május 7-ig, a Bauhaus100. Program a mának című kiállítás a Ludwig Múzeumban egészen augusztus 25-ig látogatható. A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ tereiben a 37. Magyar Sajtófotó Kiállítás május 12-ig áll nyitva a nézők előtt, míg A test diadala. Michelangelo és a 16. századi itáliai rajzművészet című lenyűgöző tárlat június 30-ig tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban.
A hazai és a nemzetközi sajtó kiemelt figyelemmel kísérte a fesztivált, a nézők pedig a közösségi médiában osztották meg élményeiket és kedvenc pillanataikat, magával ragadó képet adva a fesztivál összetéveszthetetlen, pezsgő hangulatáról. A Budapesti Tavaszi Fesztivál az elmúlt közel négy évtizedben Európa egyik legfontosabb összművészeti seregszemléjévé vált, olyan nagy presztízsű, elismert programsorozattá, amely a nemzetközi művészeti szcéna kiválóságait és a hazai kulturális élet legjobbjait emeli programjába, egyben megnyitja az európai fesztiválszezont, átadva a stafétát a régió további nagy kulturális eseménysorozatainak Prágában és Bécsben. Mindez folytatódik a következő évben is: a szervezők – a Müpa, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ és a Magyar Turisztikai Ügynökség – 2019 őszén jelentik majd be az ünnepi, 40. fesztivál programját és újdonságait. 2020-ban a kulturális tavasz, azaz a 40. Budapesti Tavaszi Fesztivál április 3-án indul majd.
Fotók: BTF
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése